ایده‌های متفاوت و جذاب برای دکوراسیون داخلی آشپزخانه ایرانی

ایده‌های متفاوت و جذاب برای دکوراسیون داخلی آشپزخانه ایرانی

در طراحی داخلی یک منزل ایرانی، دکوراسیونی زیبا و شیک برای آشپزخانه موضوعی حیاتی است. در جدیدترین طراحی‌های صورت گرفته برای آشپزخانه‌ از کابینت‌ با مدل‌های متفاوتی نسبت به گذشته استفاده ‌شده است. در این مقاله سعی داریم تا شما را با جدیدترین دکوراسیون داخلی آشپزخانه ایرانی آشنا کنیم. به دلیل ذوق و سلیقه‌ی فوق‌العاده‌ی ایرانی‌ها، معمولاً آشپزخانه های ایرانی نسبت به بقیه‌ی فضای خانه از جذابیت بیشتری برخوردار هستند.

از مهم‌ترین فاکتورهای مورد توجه در دکوراسیون منازل ایرانی می‌توان به نحوه‌ی چیدمان وسایل آشپزخانه، تناسب و هارمونی رنگ‌های به‌کار رفته در آشپزخانه، استفاده از کابینت‌های زیبا و مدرن و… اشاره کرد. علاوه بر این لازم به ذکر است که امروزه طراحی دکوراسیون داخلی خانه‌های ایرانی دچار تغییرات عظیمی شده‌اند و اکثراً به شکل مدرن درآمده‌اند.

نحوه‌ی چیدمان در دکوراسیون داخلی آشپزخانه
قرارگیری مثلث کار در آشپزخانه: وجود سه هدف کلی در آشپزخانه باعث شده تا به فضای بین سه هدف اصطلاحاً مثلث کار گفته شود.

این سه هدف عبارت‌اند از: پخت‌وپز (محل قرارگیری اجاق‌گاز)، شست‌وشو (محل قرارگیری سینک ظرف‌شویی) و نگهداری مواد غذایی (یخچال).

در حقیقت باید این سه وسیله را به شکلی قرار داد که هرکدام از آنها در رأس یک مثلث فرضی قرار داشته باشند.
در ادامه با توجه به فرم‌های کلی که برای آشپزخانه ها وجود دارند، قصد داریم تا به‌ طور بهینه از فضای آشپزخانه استفاده کرده و بهترین دکوراسیون داخلی آشپزخانه را طراحی کنیم.

آشپزخانه L شکل
یکی از بهترین روش‌ها برای چیدمان آشپزخانه های کوچک، چیدمان وسایل در آن به شکل L است. این نوع معماری یکی از مرسوم‌ترین و رایج‌ترین فرم‌های دکوراسیون داخلی آشپزخانه در ایران است. در این فرم چیدمان با قرارگیری یخچال و سینک ظرف‌شویی در سینه‌ی دو دیوار مجاور، و قرار دادن عناصری دیگر همچون ماشین ظرف‌شویی، جزیره و… در کنار آنها به حالت ایده‌آلی خواهیم رسید.

آشپزخانه U شکل
در این مدل از معماری آشپزخانه تنوع فراوانی وجود دارد و می‌توان با در نظر گرفتن مثلث کار فرم‌های متنوعی از چیدمان را در آشپزخانه پیاده کرد. این فرم از آشپزخانه برای افرادی مناسب است که علاقه‌مند هستند تا در هر ضلع مثلث کاری متفاوت انجام دهند. به بیان دیگر، این چیدمان فضای بازی را جهت قرار گرفتن هر یک از ایستگاه‌های کاری پخت‌وپز، ظرف‌شویی و یخچال در سه دیوار مجزا فراهم خواهد کرد. فرم U شکل آشپزخانه این قابلیت را به افراد می‌دهد تا با دسترسی به فضایی دل‌باز به ‌راحتی در آشپزخانه حرکت کرده و فعالیت‌های جداگانه‌ی خود را انجام دهند.

دکوراسیون داخلی آشپزخانه با دیوارهای موازی
برای اینکه در این فرم از مدکوراسیون داخلی آشپزخانه، کارایی و زیبایی در کنار یکدیگر دسترس باشد، یخچال و سینک ظرف‌شویی در یک دیوار و اجاق‌گاز در دیوار مقابل قرار می‌گیرند. مزیت اصلی این فرم از معماری آشپزخانه این است که رفت‌وآمد در آن به‌سادگی انجام می‌گیرد و بزرگی یا کوچک بودن آشپزخانه مشکلی را در این زمینه ایجاد نخواهد کرد. وجود دو دیوار موازی، سه ایستگاه کاری گوناگون را برای شما فراهم خواهد کرد.

این نوع چیدمان که حالت جمع‌وجوری به آشپزخانه می‌دهد باعث می‌شود که در مسیر تردد افراد در آشپزخانه ترافیک ایجاد نگردد. ولی نکته‌ای که باید رعایت شود این است که به‌اندازه‌ی 2 تا 3 متر بین دو ایستگاه کاری در هر دیوار فاصله موجود باشد. در آشپزخانه هایی با دو دیوار موازی به ‌طور معمول پنجره فقط در دیوار یک سمت قرار می‌گیرد. از این ‌رو می‌توانید با قرار دادن آینه‌ای در طرف دیگر و با بازتاب نور پنجره از طریق آینه‌ی تعبیه‌شده، روشنایی آشپزخانه را بیشتر کرده تا از این طریق فضای آشپزخانه و همچنین پذیرایی نیز بزرگ‌تر دیده شود.

دکوراسیون داخلی آشپزخانه با یک دیوار
در این فرم از آشپزخانه ها که فقط یک دیوار وجود دارد باید از تمامی فضاهای موجود در دیوار استفاده کرده و با به کار بردن کابینت و قفسه‌ها حداکثر استفاده را از این فضا برد. در این نوع طراحی آشپزخانه سینک ظرف‌شویی در بخش میانی دیوار و اجاق‌گاز و یخچال در دو بخش چپ و راست آن قرار می‌گیرند. اگر از نظر ابعادی ممکن بود از هر طرف سینک به‌اندازه 2 الی 3 متر با یخچال و اجاق‌گاز فاصله ایجاد شود تا فضای کافی جهت تردد و فعالیت‌های مختلف در آشپزخانه فراهم شود.

جدیدترین دکوراسیون داخلی آشپزخانه
در جدیدترین طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه که انجام می‌شود سعی بر این شده است تا علاوه بر سوق دادن فضای آشپزخانه ها به سمت فضایی مدرن، افراد این قابلیت را داشته باشند تا راحت‌تر از فضاهای موجود در آشپزخانه استفاده کنند. ازاین‌رو سعی بر این شده است تا با به‌کارگیری نکات زیر به این اهداف دست پیدا کرد:

استفاده از مثلث کار
جهت آسان‌تر انجام شدن امور روزمره در فضای آشپزخانه فاصله میان یخچال، اجاق‌گاز و سینک ظرف‌شویی باید حداقل 80 سانتی‌متر و حداکثر 350 سانتی‌متر باشد. رعایت این فاصله و همچنین ایجاد فضای مناسب در میان مثلث کار باعث تردد راحت‌تر افراد و همچنین سهولت انجام امور در آشپزخانه های جدید شده است.

استفاده از نورمناسب
نورپردازی آشپزخانه از اصلی‌ترین عناصر طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه در خانه‌های مدرن است. با توجه به اینکه در طراحی دکوراسیون آشپزخانه های جدید سعی بر این است تا فضایی دل‌باز و راحت ایجاد شود از این ‌رو سعی طراحان بر این بوده است تا از نورپردازی مناسب طبیعی در کنار نورپردازی با استفاده از لامپ‌های مختلف استفاده شود. همچنین طراحان سعی کرده‌اند تا از پرده‌هایی با طراحی به‌روز و مطابق با فضای آشپزخانه استفاده کنند.

به‌کارگیری اپن‌ ساده و درعین‌حال شیک
اپن‌هایی که طراحی ساده ولی شیکی دارند نقش بسزایی در دکوراسیون مدرن آشپزخانه‌ها دارند. در آشپزخانه های مدرن سعی می‌شود از اپن‌های معلق در هوا استفاده کرد. شاید تا حدودی این طراحی اپن عجیب به نظر برسد ولی قرار دادن آن بدون ستون و پایه و شناور در هوا ایده‌ای فوق‌العاده جذاب و خلاقانه برای آشپزخانه شما خواهد بود و به نوعی آشپزخانه ای لوکس و مدرن را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

البته باید توجه شود که این اپن‌ها باید از کناره‌ها به دیوارها متصل باشند. همچنین می‌توان از گاز رومیزی روی این اپن‌ها استفاده کرد و فضای بیشتری را برای کار در آشپزخانه ایجاد کرد. علاوه بر این می‌توان با قرار دادن برخی از وسایل در قسمت زیرین اپن، به‌سادگی بیشتر دکوراسیون آشپزخانه خود کمک کنید.

استفاده از رنگ‌های متالیک و مسی
رنگ‌ در دیزاین دکوراسیون خانه‌ها اصلی ترین المانی است که به فضای خانه‌ها روح می‌بخشد. از این‌ رو هر فضایی در خانه نیازمند رنگ مناسب خود است تا جلوه‌ی زیباتری داشته باشد.

دردکوراسیون داخلی آشپزخانه مدرن سعی می‌شود تا از رنگ‌های عسلی و طلایی استفاده شود تا فضای آشپزخانه دل‌باز و روشن‌تر شود. تم متالیک آشپزخانه به‌عنوان یکی از به‌روزترین تم‌های استفاده‌شده در دکوراسیون داخلی آشپزخانه ها، در سراسر دنیا طرفداران بسیاری دارد. در این طراحی‌ها سعی بر این است تا با به‌کار بردن شیر سینک ظرف‌شویی و ظروف آشپزی و ماهی‌تابه‌هایی از جنس فلزهای براقی چون مس، نیکل، برنج و استیل ضدزنگ به این دکوراسیون نزدیک شد.

مطالب مرتبط

ایده های کلیدی برای طراحی داخلی مطب
ایده های کلیدی برای طراحی داخلی مطب

دکوراسیون مطب پزشک نوعی سرگرمی و کار خلاقانه است که نیاز به صرف هزینه زیادی هم ندارد. تزیین مطب دکتر به شیوه‌ای گرم، استقبال‌گر، شیک و ماهرانه، یک راه عالی برای ایجاد ارتباط با بیماران و خلق یک تصو ...

دیوارهای سبز، دیوارهای اکسیژن ساز شهری
دیوارهای سبز، دیوارهای اکسیژن ساز شهری

سبزینگی در ساختمان ها، راهی مناسب برای بهبود کیفیت زندگی در محیط های شهری است. در حال حاضر به دلیل وجود مشکلات اساسی همچون گرم شدن زمین، آلودگی هوا و آب، مصرف بی رویه انرژی و هزینه های اقتصادی بالا ...

شرکت شهر نوین با اتکاء بر بیش از 10 سال تجربه در زمینه‌ی طراحی و توسعه سیستم‌های اطلاعاتی، فنآوری منحصربه‌فرد تولید نرم‌افزار، کادر متخصص آموزش و پشتیبانی، هسته‌ی بازرگانی مجرب و ... همواره سطح بالایی از کیفیت و خدمات را به کاربران و مصرف‌کنندگان گرامی عرضه نموده است. به اذعان کاربران ما، شاخصه‌ی اصلی و متمایز شهر نوین اخلاق است که در پس آن تجربه‌ی درخشان و طولانی در زمینه‌ی خدمات نرم‌افزاری تحت وب و سرویس‌های ابری خودنمایی می‌کند.

کارخانه نوآوری آزادی: تهران، میدان آزادی، اتوبان لشگری، بعد از ایستگاه مترو بیمه، پلاک 31

02191004025

info [at] shahrenovin.com

تمامی حقوق این وب‌سایت نزد شهر نوین | ShahreNovin محفوظ می‌باشد